ZEOS eko-sistem uspješno implementirao projekat Ekolucija – Revolucija ekološke svijesti
31.01.2022.
U razvoj sistema zbrinjavanja e-otpada i infrastrukturu na području Tuzle i Živinica uloženo 124.959,33 KM.
Nakon nabavke i postavljanja ukupno 17 specijalnih uličnih kontejnera za e-otpad (električni i elektronski otpad), u koje od januara ove godine i građani Tuzle i Živinica besplatno mogu odlagati različite uređaje iz svih kategorija e-otpada, s naglaskom na one prikupljene iz domaćinstva, kao što su mali aparati, IT oprema, električne igračke, zabavna elektronika i alati, uspješno je završen projekat Ekolucija – Revolucija ekološke svijesti. Sve lokacije postavljenih kontejnera građani mogu pronaći na karti putem web stranice www.zeos.ba.
Sa posebnim naglaskom na one prikupljene iz domaćinstva, kao što su mali aparati, IT oprema, električne igračke, zabavna elektronika i alati, uspješno je završen projekat Ekolucija – Revolucija ekološke svijesti. Sve lokacije postavljenih kontejnera građani mogu pronaći na karti putem web stranice www.zeos.ba.
U razvoj sistema zbrinjavanja e-otpada i infrastrukturu, što pored uličnih kontejnera za e-otpad podrazumijeva i nabavku i stavljanje u upotrebu mobilnog reciklažnog dvorišta, odnosno kombija kojim se e-otpad besplatno prikuplja u ruralnim područjima ovih gradova, uloženo je ukupno 124.959,33 KM. Ovaj projekat finansirao je i implementirao ZEOS eko sistem d.o.o., a kroz program Challenge to Change sufinansirala Ambasada Švedske u Bosni i Hercegovini. Cilj je bio osigurati građanima besplatnu, jednostavnu i sigurnu mogućnost da ispravno odlažu, po prirodu i zdravlje ljudi, opasan e-otpad, te tako utjecati na smanjenje zagađenja, kao i na količinu e-otpada koja završi na deponijama.
„Prosječno domaćinstvo u BiH godišnje akumulira 7,8 kg e-otpada, koji, ukoliko nije odložen u ispravan kontejner zagađuje naš okoliš, a tako negativno utječe i na zdravlje stanovnika. Naime, e-otpad sadrži opasne supstance od kojih su mnoge kancerogene, te je stoga izuzetno važno da smo građanima osigurali adekvatnu mogućnost odlaganja e-otpada postavljanjem naših uličnih e-kontejnera u gradovima, ali i uvođenjem besplatne usluge mobilnog reciklažnog dvorišta, odnosno kombija koji e-otpad preuzima na više lokacija u ruralnim mjesnim zajednicama. Kao pouzdan partner i veliki sistem za sakupljanje e-otpada, u narednom periodu širiti ćemo našu uslugu u BiH, gdje je jedan od prvih ciljeva da usluga mobilnog reciklažnog dvorišta ubrzo zaživi i u drugim sredinama“, izjavila je pomoćnica direktora društva ZEOS eko sistem d.o.o., Elma Babić-Džihanić, naglasivši kako je u proteklih devet godina kroz ovlašteni sistem ZEOS prikupio više od 15.000 tona e-otpada u našoj zemlji.
Podsjetila je da se pravilnim odlaganjem električnog i elektronskog otpada dobija otpad za ručnu ili mehaničku obradu, koji potom ide u reciklažu. „Reciklažom e-otpada nastaju vrijedne sirovine koje se vraćaju nazad u proces proizvodnje novih uređaja, čime se značajno smanjuje eksploatacija prirodnih resursa“, kazala je i pojasnila da se vrijednosti sirovina koje se izdvoje iz otpada koriste za pokrivanje troškova rada, logistike i konačnog zbrinjavanja otpada.
Osim što osigurava infrastrukturu za ispravno odlaganje, a potom i reciklažu e-otpada, ZEOS eko sistem d.o.o. različitim društveno odgovornim kampanjama djeluje i u smjeru edukacije djece, omladine, ali i odraslih građana o opasnostima e-otpada, promovišući važnost ispravnog odlaganja ali i prednosti reciklaže. „Medijskom promocijom projekta Ekolucija – Revolucija ekološke svijesti obuhvatili smo više od 250.000 građana naše zemlje, a ovim putem još jednom pozivamo naše građane da poštuju jednostavna pravila odlaganja i tako daju svoj doprinos zaštiti životne sredine“, poručila je istakavši kako je primjetno da svijest građana svakim danom postaje sve veća, što predstavlja dodatnu motivaciju u radu. „Naša sakupljačka mreža kontinuirano raste, a kao stabilan i i dugoročan sistem za zbrinjavanje e-otpada u našoj državi nastavit ćemo raditi na projektima Evropske unije i ulagati u razvoj odgovornog zbrinjavanja e-otpada i sistema reciklaže u BiH. Ovim putem se zahvaljujemo i ostalim učesnicima projekta Gradu Tuzla, Gradu Živinice, kompanijama AKVA INVEST d.o.o., C.I.B.O.S. d.o.o., JKP Komunalac d.o.o., te Sarajevskoj regionalnoj razvojnoj agenciji SERDA d.o.o. i Ambasadi Švedske u Bosni i Hercegovini“, zaključila je na kraju pomoćnica direktora društva ZEOS eko sistem d.o.o., Elma Babić-Džihanić.