Projects

CIKLUS ODRŽIVOSTI: Izazovi i rješenja u upravljanju otpadom

16.12.2024.

U NEUMU ZAVRŠENA KONFERENCIJA O OTPADU

Privredna/Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine, u saradnji s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta organizira dvodnevnu konferenciju pod nazivom CIKLUS ODRŽIVOSTI: Izazovi i rješenja u upravljanju otpadom. ZEOS eko-sistem d.o.o. je učestvovao kao panelista u oblasti „Filozofija recikliranja, ponovne upotrebe i korištenja prikupljenih sirovina“.

Konferencija je počela 12.12. i trajala je do 13.12.2024. godinu u Neumu.

Ova konferencija predstavlja jedinstvenu priliku za razmjenu znanja i iskustava, kao i za predstavljanje inovativnih rješenja u području upravljanja otpadom, a predstavljaju se rješenja iz BiH, te iz susjedne Hrvatske.

Naglasak je na globalnim izazovima i lokalnim odgovorima, odnosno bazira se kroz razmjenu najboljih praksi, bilo u području biootpada, energetskih goriva iz otpada (RDF) ili kroz miješani komunalni otpad koji još uvijek u najvećoj mjeri završava na odlagalištima.

IZJAVE:

dr.sc. Marko Šantić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine:

Komora povezuje privredu i stvara nova znanja o upravljanju otpadom u BiH te u cijeloj regiji JIE. Trebaju nam iskustva drugih zemalja članica EU-a, stoga je Neum pravo mjesto za razmjenu tih specifičnih znanja o komunalnom otpadu i nastavljamo sa serijom tematskih konferencija.

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine

Zadovoljni smo jer su se na ovoj konferenciji okupili vodeći stručnjaci za otpad i komunalna društva iz FBIH, ali i iz susjedne Hrvatske, a očekuju nas važne rasprave. Svaki pojedinac u BiH sam daje svoj ključni doprinos upravljanju otpadom. EU politike održivosti trebamo približiti našim kompanijama koje su inače orijentisane na izvoz prema EU tržištu, stoga im trebaju i ekološki certifikati.

UČESNICI KONFERENCIJE U NEUMU SAGLASNI: Potrebno primijeniti europsku praksu u rješavanju problema otpada

Drugi dan konferencije “Ciklus održivosti: Izazovi i rješenja u upravljanju otpadom”, koju je organizirala Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine u suradnji s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta, donio je važne zaključke u oblasti recikliranja, divljih deponija i edukacije građana, javlja Hrvatski Medijski Servis.

Zaključci drugog dana konferencije

Filozofija recikliranja – Naglašena je potreba za razvijanjem održivih sistema reciklaže koji podrazumijevaju veću angažiranost svih sektora društva, od lokalnih zajednica do industrije. Svi učesnici složili su se da je ključni izazov smanjenje otpada koji završava na deponijama, uz povećanje reciklaže kroz implementaciju novih tehnologija i boljih infrastrukturnih rješenja.

Divlje deponije – Problem divljih deponija ostaje jedan od najvećih ekoloških izazova, te su usvojeni prijedlozi za jaču kontrolu i sanaciju postojećih deponija. Istaknuto je da je važno uključiti lokalne zajednice u aktivnosti čišćenja i prevencije stvaranja divljih deponija.

Edukacija građana – Svi učesnici su se složili da je edukacija ključna za smanjenje nastanka otpada i podizanje svijesti građana o važnosti reciklaže i pravilnog zbrinjavanja otpada. Potrebno je usmjeriti napore na edukaciju o razdvajanju otpada već u domaćinstvima, kao i na širu primjenu ekoloških certifikata među poduzetnicima.

Podrška zakonodavstvu i integracija s EU normama – Zaključeno je da je nužno unaprijediti zakonodavne okvire kako bi se uskladili s EU standardima u oblasti upravljanja otpadom. To će omogućiti bolju integraciju tržišta BiH u europski ekološki sistem i doprinositi održivom razvoju.

Inovativna rješenja za komunalni otpad – Razvijene zemlje EU već primjenjuju napredne tehnologije za energetsku valorizaciju otpada, kao što je proizvodnja bioplina i spaljivanje otpada u elektranama na biomasu. U BiH je potrebno razvijati slične projekte koji bi omogućili smanjenje količine otpada na deponijama i njegovo pretvaranje u korisnu energiju.

Konferencija je pružila platformu za razmjenu znanja i iskustava, čime je postavljen temelj za daljnje korake u unapređenju sistema upravljanja otpadom u BiH i regiji.

Šantić: Trebaju nam iskustva zemalja članica EU

Predsjednik Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine dr.sc. Marko Šantić kazao je kako Komora povezuje privredu i stvara nova znanja o upravljanju otpadom u BiH te u cijeloj regiji JIE.

-Trebaju nam iskustva drugih zemalja članica EU, stoga je Neum pravo mjesto za razmjenu tih specifičnih znanja o komunalnom otpadu i nastavljamo sa serijom tematskih konferencija, izjavio je Šantić.

Jašarspahić: Svaki pojedinac daje doprinos

Potpredsjednik Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine Mirsad Jašarspahić izrazio je zadovoljstvo jer su se na ovoj konferenciji okupili vodeći stručnjaci za otpad i komunalna društva iz FBiH, ali i iz susjedne Hrvatske.

-Svaki pojedinac u BiH sam daje svoj ključni doprinos upravljanju otpadom. EU politike održivosti trebamo približiti našim kompanijama koje su inače orijentisane na izvoz prema EU tržištu, stoga im trebaju i ekološki certifikati, naglasio je Jašarspahić.

Kavran: Nastaviti osvještavati i educirati stanovništvo

Marijan Kavran, glavni urednik časopisa “Komunal” iz Zagreba istaknuo je kako je Biootpad veliki problem, jer se zeleni otpad i kuhinjski zeleni otpad ne mogu zbrinjavati ni na koji drugi način, nego samo kompostiranjem, bilo na licu mjesta ili u za to izgrađenim komunalnim kompostanama.

-Velika postrojenja imaju i proizvodnju bioplina. Kod komunalnog otpada se kao krajnja mjera otpad može pretvoriti u energiju spaljivanjem ili suspaljivanjem u elektranama s biomasom, kao što to rade razvijene EU zemlje, posebice u Skandinaviji. Treba nastaviti s podizanjem razine osviještenosti i nastaviti s edukacijom stanovništva o sprječavanju nastanka komunalnog, a posebno biorazgradivog otpada, smatra Kavran.

Preuzeto sa: https://kfbih.com/

More news

Share content